Vindkraftverk får ja i länsrätten
Byggnadsnämndens beslut grundades bland annat på att de tre planerade vindkraftverkens placering inte stämmer med kommunens översiktsplanering.
Företaget som ville sätta upp vindmöllorna överklagade till länsstyrelsen och fick medhåll där. Länsstyrelsen menade att de tre vindkraftverken uppfyller kraven på lämplighet och anpassning enligt plan- och bygglagen. Därför fick överklagandet bifall och ärendet visades tillbaka till byggnadsnämnden som fick ta tag i saken ännu en gång.
Byggnadsnämnden menade dock att kraftverken inte borde få bygglov och överklagade till länsrätten, som nu avgjort ärendet.
Även länsrätten går på vindkraftsföretagets linje och tycker att det är rätt att ge bygglov för de tre vindkraftverken.
Länsrätten menar att de argument som byggnadsnämnden fört fram inte övertygar om att länsstyrelsens beslut skulle vara fel. Därför menar också länsrätten att det är rätt att ge bygglov för de tre vindkraftverken. Länsstyrelsen beslut att byggnadsnämnden i Trelleborg ska ta upp ärendet på nytt ska därför gälla.
Lasse Bryggare