Annons

Våren välkomnas på BK Starkes tivoli

Amanda Borgström har varit med i BK Starke i ungefär två år men det här är första gången hon jobbar på föreningens vårfest.
– Här är inte så mycket att göra, säger hon.
Trelleborg • Publicerad 6 maj 2011
Gabriella Heiman och Amanda Borgström jobbar några timmar på fredagskvällen och några på söndag.
Gabriella Heiman och Amanda Borgström jobbar några timmar på fredagskvällen och några på söndag.Foto: 

Amanda Borgström står i en av lotterivagnarna med arbetsuppgiften att sälja lotter och, förhoppningsvis för lottköparnas skull, dela ut några vinster. Som sällskap har hon tagit med sig kompisen Gabriella Heiman.

– Jag ska jobba till klockan 20 idag och så tre timmar på söndag, berättar Amanda Borgström.

Annons

Vid 19-tiden på fredagskvällen är det mest barnfamiljer på plats. Josef Adigûzel är en av dem som vill åka karusell. Han är på tivolit tillsammans med sin faster Siham Adigûzel.

– Vi brukar komma hit varje år, säger hon.

Senare på kvällen blir vårfesten vanligtvis ungdomars häng. Några av dem, som Nanny Andersson, Nathalie Andersson, Samira Elali och Samantha Olsson, är redan där.

– Vi är här för att åka karusell. Jag lägger 200-250 kronor på åkbiljetter, säger Nanny Andersson.

Gustav Svensson
Fanny Johansson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons