Annons
Troligen ett missförstånd
Situationen i Anderslöv var troligtvis ett missförstånd. Det menar Jeanette Ekberg som är Skånetrafikens samordnare för sjukresor och färdtjänst.
Trelleborg • Publicerad 30 oktober 2009
TRELLEBORG. – Vi har aldrig dubbel bemanning på en sjukresa. Om man förväntade sig två personer skulle man ha beställt en sjuktransport istället. En sjukresa är bara en resa från dörr till dörr, säger hon.
Det var sjukhuspersonalen på den avdelning på Trelleborgs lasarett där Carl-Olof Göransson var inlagd som gjorde beställningen.
Annons
Vilket taxibolag som körde serviceresan är inte utrett.
– Om det var vi så hade vår chaufför inte kört ifrån platsen utan att Skånetrafiken hade gett direktiv om det, säger Afshin Khosarvani på Palmstadens taxi som kör de allra flesta sjukresorna i kommunen.
Johan Silfversten Bergman
Fanny Johansson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons