Tre inbrott i helgens mörker

Trelleborg • Publicerad 29 augusti 2005

Under helgen bröt sig tjuvar in i tre hus i Trelleborg. Klockan 2 natten till söndagen bröt någon upp två dörrar till Bastionskolan och stal en dator på lärarrummet.

Tjuvar krossade ett fönster till en villa på Simremarksvägen klockan 22 på lördagen. Då utlöstes larmet och när polis kom till platsen fanns ingen där. Det är okänt om tjuvarna fick med sig något från huset.

Natten mellan fredag och lördag gjordes ett inbrott i en villa på Gränsgatan. Ett källarfönster krossades. Tjuvarna bar med sig en symaskin, förstärkare och ett dokumentskåp.

SAXO
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.