Tidigare TFF-spelare dömd för våldtäkt
Även hovrätten anser att tidigare TFF-spelaren Michael Mensah gjort sig skyldig till våldtäkt av sin före detta hustru. Men hovrätten halverade det straff Michael Mensah dömdes till av tingsrätten.
Trelleborg • Publicerad 18 november 2010
I början av december förra året dömdes Michael Mensah till två års fängelse för våldtäkt och misshandel av Ystads tingsrätt. Men han överklagade domen till hovrätten eftersom han ansåg sig oskyldig.
Men även hovrätten anser att det Mensah gjort mot den före detta hustrun är att anse som våldtäkt. Hovrätten menar dock att gärningen är "av mindre grovt slag" och valde att sänka straffet till ett års fängelse.
Händelsen ska ha inträffat 2008 då paret bodde i Trelleborg.
Anna Thulin
Jenny Isaksson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.