Syrebrist sätter stopp för seniorernas spelglädje
Efter halva speltiden, en timme, är de flesta så trötta att de inte orkar slå en serve eller backhand till. Orsaken: syret i lokalen har nästan tagit slut.
– Nu går man verkligen på knäna, pustar Bertil Berggren som trots sina 75 år håller igång i källaren på Södan två pingispass i veckan.
När TA tittar in är nio gubbar igång och spelar. Någon slår en giftig backhand, en annan gör en imponerande plock i knähöjd. I den syrefattiga luften hörs många glada skratt men i pannorna är det betydligt mer svettdroppar än det borde.
– I våras kunde jag utan problem skumpa runt med fläsket i två timmar. Nu är jag slut efter en halvtimme men brukar fortsätta på ren jävelskap en halvtimme till. Man vill ju ge järnet för att inte skämma ut sig, men sen raglar man nästan hem, säger Bertil Berggren.
Enligt pensionärerna har lokalen betydligt sämre luft nu än i våras. Detta kan tyckas paradoxalt eftersom kommunen satsat många miljoner på att renovera ventilationssystemet. Till vilken nytta, undrar pensionärerna som måste träna med öppen dörr för att få in något syre överhuvudtaget.
– Vi har frågat kommunen vad de tänker göra åt det, men inte fått mycket svar. Det är synd, för förutom luften är lokalen perfekt, säger Inge Hansson.
Henrik Alkevall, avdelningschef på bygg- och projektavdelningen på fastighetsförvaltningen känner till problemet. I morgon, torsdag, är det efterbesiktning och då kommer han att påtala bristerna.
– Vi anmäler det som är fel och då kommer leverantören att justera och åtgärda de problem som finns. Förhoppningsvis ska det bli åtgärdat omgående, säger Henrik Alkevall.
Gubbarna i pingislokalen hoppas verkligen på bättring.
– Att äta rätt och hålla igång är livsviktigt, säger Bertil Berggren.