Störiga råkor får leva
Fågelspillning på balkonger, bilar och trottoarer. Väsen och kraxande varje dag. De boende har en längre tid varit plågade av råkorna och gjorde för ett år sedan en anmälan. De ville att råkornas reden skulle spolas bort.
- En kille från kommunen kom och räknade råkor. Men det regnade så han fick ingen korrekt uppfattning om läget, säger Kjell Eklund som är drivande bakom anmälan.
Men miljönämnden beslutade att det allmänna intresset av att skydda en fågelart i sin naturliga miljö vägde tyngre än de störningar som de boende utsattes för. De besvärade boende vid S: t Nicolaikyrkans plantering där fåglarna bor överklagade då till Länsstyrelsen. Även där blev det avslag på anmälan. Länsstyrelsen medger att råkorna kan betraktas som störande och orsaka besvär och missnöje. Men man hävdar att det måste finnas olägenhet för människor i allmänhet och inte bara för en person, i detta fallet Kjell Eklund.
- Det är nonsens alltihopa. Alla boende har skrivit under anmälan, säger Kjell upprört.
De boende har ännu inte beslutat om de tänker överklaga ytterligare en gång till miljödomstolen.
David Ekberg