Annons

Senare nattbuss kan bli verklighet nästa år

På sistone har resenärer på Trelleborg Övre kunnat delta i ett upprop. Lappar uppsatta på stolpar har manat till krav på senare nattbussar från Malmö till Trelleborg på helgerna. Nu verkar det som om Skånetrafiken tänker göra något åt saken.
Trelleborg • Publicerad 13 januari 2009
Många trelleborgare efterlyser senare nattbussar från Malmö på helgerna. Bild: Claes Nyberg
Många trelleborgare efterlyser senare nattbussar från Malmö på helgerna. Bild: Claes NybergFoto: 

- Senare turer står högt upp på vår önskelista i budgetarbetet inför nästa år, säger Mats Ohlsson, trafikplanerare på Skånetrafiken.

Han vill inte lämna några garantier men påpekar att man redan har förbättrat situationen för nattliga hemvändare.

Annons

- Vi har börjat sätta in fler bussar per tur så att alla får plats, säger Mats Ohlsson.

Först i december står det helt klart om nattbussarna får utökade turer.

Marek Stefaniak
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons