Renovering i A-hallen har börjat

Den 30 december togs ett stort steg i renoveringsarbetet i A-hallen. Nu är det gamla golvet borta. Men vägen till en ny hall är inte spikrak. När golvet drogs bort hittades fukt därunder.
Trelleborg • Publicerad 5 januari 2011
Foto: Tomas Nyberg

– Vi vet dessvärre inte vad som måste göras nu. Förhoppningsvis kan vi behålla den gamla platonmattan, säger Ola Palmblad på fastighetsförvaltningen.

Fukt i en idrottshall är snarare regel än undantag menar Ola Palmblad och en platonmatta är en form av luftat undergolv som ska stoppa att fukten sprids.

Det är andra gången som golvet i A-hallen byts ut sedan Söderslättshallen byggdes 1974. Förra gången var 1994.

Förutom nytt golv väntar också nya mål, 2000 kvadratmeter akustikplattor och en helt ny färgsättning. Arbetet i A-hallen väntas vara klart den 25 januari. På bilden städar Johan Friborg undan på det gamla undergolvet.

Martin Strandberg
Fanny Johansson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.