Annons

Pojke knivhotades för moped

En 15-årig pojke blev på torsdagskvällen hotad av en 22-åring man som ville komma över pojkens moped.
Trelleborg • Publicerad 6 maj 2011

Det var vid 22-tiden på Hesekillegatan som 22-åringen och 15-åringen stötte samman. Mannen tog nycklarna till mopeden och visade en kniv i ett försök att skrämma pojken till att lämna över sin moped. 22-åringen ska även ha vält mopeden så den fick skador.

Han greps senare av polis, men släpptes efter förhör. Misstankarna mot honom kvarstår.

– Han medger vissa omständigheter, men nekar till att han hotat pojken, säger Magnus Swall, inre befäl på polisen i Ystad.

Nerike Allehanda-1
TA
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons