...och Christels svarta fara
TRELLEBORG. – Ja, han säger ”mormor det är en rälig bil”, berättar Christel och skrattar.
Och visst har barnbarnet en poäng, Christels Buick är ingen snäll bil. Helsvart, lack som är frätt av solen så att den är helt matt. På grillen grinar en döskalle. Och klädseln? Leopard såklart. Christel Ahlbeck bytte till sig Buicken i våras mot en Oldsmobile hon haft tidigare. Genom åren har det blivit många bilar för henne och maken Stefan Ahlbeck, sammanlagt sju- åtta veteranbilar.
Så gott som hela familjen är bilfrälst, sonens stora Cadillac –62:a står parkerad framför huset och en bit bort står hans renoveringsprojekt, en Volvo PV. Dotterns sambo kör också amerikanare och barnbarnen som är ett och tre år gamla gillar också bilarna. Med undantag för den läskiga Buicken då.
Christel Ahlbeck har åkt på en hel del bilträffar i sitt liv, nu börjar hon så smått tröttna på träffarna i Sverige och Skåne. ”Man vet redan innan vilka bilar som kommer att få pris” menar hon och efterlyser en tävling för dem som själva meckar. Alltför ofta rullar bilar upp på podierna där ägarna inte har gjort någonting med bilen själva, utan bara betalat någon för att göra i ordning deras bil. Visserligen gillar hon inte själv att mecka, det står maken Stefan för.
– Jag tankar, det är allt, skrattar hon, och tillägger sen att visst kan hon även vaxa och tvätta om det skulle behövas.
Fast just den här bilen behöver inget vax till lacken, den är frätt av solen så att lacken på vissa ställen försvunnit. För att hindra rosten från att breda ut sig använder hon istället linolja.