Mobil ramp ger mersmak
Jesper Widarson står uppe på rampen, i shorts och linne, redo att åka. Det handlar inte om att prestera bäst. Det handlar om att bara åka eller hänga i sofforna vid sidan om.
- Det är inte den bästa rampen, men det är den bästa vi har, säger Jesper Widarson när han skejtat några minuter.
Han har tillbringat hela måndagen på Rådhustorget. Det ska bli hela tisdagen också. Och kanske resten av veckan också.
- Vädret är jättebra! Rampen står hur bra som helst här och det blåser inte.
Fredrik Björk tycker också att läget är bra. Men av en annan anledning.
- Så kan politikerna som sitter här inne se hur många det är som åker här, säger han.
Rampen på Gasverket räcker inte anser han. Det behövs något större.
- Kanske inte så stor som Stapelbädd (i Malmö), men helst ska det vara en betongpark. Annars går den sönder när det regnar, säger Fredrik Björk som får medhåll från flera andra.
Kommunstyrelsens ordförande känner till intresset för en skejtpark, men insatsen från kommunen är begränsad:
- Vi är inne i ett ansträngt ekonomiskt läge. Men finns det privata finansiärer så tror jag att den hade kunnat vara på plats rätt snart, säger Ulf Bingsgård (M).
Och Fredrik Björks åkande har nått fram:
- Jag tycker att skejtandet har varit ett smålustigt inslag. I och för sig har vi inte kunnat ha fönstren öppna så det har varit lite varmare än vanligt, säger Ulf Bingsgård.