Mer än 100 år med julkorten
I en monter visas minnessaker från den kungliga begravningen, vykort, minnesskålar, begravningskonfekt, oljetryck, listor över den döde kungens ordnar och medaljer.
– Allt detta är vårt eget, säger Ingemar Kriegström. Man kan köpa på samlarmässor och på Tradera.com.
Är man kung så kan man inte dö i fred. Det visas på en xylografi, ett slags träsnitt, ur en bok. Runt dödsbädden fanns den kungliga familjen, delar av regeringen och delar av hovet, tillsammans med livläkaren och två professorer.
Den största delen av utställningen består av jul- och nyårskort med framför allt religiösa motiv.
– Det är främst kort av Jenny Nyström och hennes son Curt, säger Ingemar Kriegström.
Det äldsta julkortet tog Sven Hedin med sig hem från Kina. Det var från 300-talet. I Europa överlämnades julkorten direkt till mottagaren från 1300-talet och framåt. det var först i slutet på 1800-talet som de skickades med posten.
De stora händelserna avspeglades också i julkorten. Under första och andra världskriget fanns julkort med pansarkryssare och lottor.
Många av julkorten har motiv från julottan.
– Det ser man på att man ska sjunga psalm 55 ur den gamla psalmboken, säger Ingemar Kriegström.
Christer Hansson