Annons

Lugnt firande på midsommar i Trelleborg

Trots midsommarfirande har det hittills varit en lugn helg i Trelleborg. På midsommaraftons eftermiddag fick polisen ta hand om en hotfull, berusad man sparkade på bilar på Dalabadets camping.
Trelleborg • Publicerad 21 juni 2009

TRELLEBORG. – Han sa att han hade hoppat i havet från en färja och simmat in till land, säger Cindy Schönström Larsson, informatör vid Skånepolisen.

Mannen fördes till Ystad där han blev förhörd. Han släpptes under lördagen.

Annons

Tre bostadsinbrott upptäcktes också. Ett i en lägenhet på Frans Malmrosgatan i Trelleborg och två stycken i Vellinge kommun, i Gessie samt Vellinge. Även Falsterbo-grillen fick påhälsning natten till midsommardagen då fyra personer observerades på väg in i byggnaden.

– De verkar inte ha fått något med sig, utan försvann när de upptäckte att någon såg dem, säger Cindy Schönström Larsson.

Generellt sett i Skåne var det främst rattfyllor som tog upp polisens tid.

Niklas Lundell
Fanny Johansson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons