Lovet inleddes på Södan
– Vi är inte så bra. Men vi låter alla som vill vara med i laget spela, säger Lukas Dekan.
Han går i femman på Kattebäcksskolan och försvarar skolans heder under höstlovets fotbollsturnering på Söderslättshallen. När de spelade mot 6B1 på Liljeborgsskolan fick de dock träna på att vara goda förlorare.
– Jag tycker ändå att det gick bra. Man får tänka på att vi mötte sexor, förklarade Amanda Bäumlisberger som går i samma klass.
Under dagen spelar sju lag som alla går i mellanstadiet i olika trelleborgsskolor. Vissa är bra förberedda, andra mindre:
– Många hoppade av i sista stund. Så jag fick sitta igår kväll och ringa in fler spelare, säger Anna Larsson, en förälder på Pilevallskolan som snabbt blev tränare för laget – utan att de tränade.
Men det gick ändå bra.
– Hittills har vi vunnit två matcher och spelat lika i en, berättade Lukas Ahlqvist-Eriksson stolt.
Turneringen arrangeras av ungdomsenheten på Trelleborgs kommun. En av arrangörerna är fritidsledare Anette Persson.
– De är så otroligt duktiga. Fast de bara går på mellanstadiet så ser man väldigt bra spel, säger hon.