Kräftor och nubbe på seniorboende

Det var kräftskiva på seniorboendet Havsörnen i Smygehamn.
Trelleborg • Publicerad 10 september 2013
Foto: Foto: Tomas Nyberg

Boendet är inget vanligt äldreboende utan ett boende för äldre kvinnor och män över 55 år, där de bor i egna lägenheter.

Margurithe Hillman, till höger i bilden, är värdinna på boendet och den som planerar aktiviteterna. Boendet kan liknas vid ett kollektiv och de som bor där gör aktiviteter tillsammans. I går var det kräftskiva som stod på schemat. Havsörnen invigdes för elva år sedan och har 13 lägenheter. Enligt Margurithe Hillman är det viktigt att det finns en värdinna som kan planera aktiviteter för att de boende ska må bra.

– Det är ett underbart ställe att bo på, det finns alltid någon att umgås med, säger Ing-Britt Nordborg, till vänster i bilden.

Taner Caliskan och Kristin Knutsson
Skånemedia
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.