Inbrottsvåg i villaområde
En eller flera kyliga tjuvar har varit aktiva i Höllviken. På måndagseftermiddagen gjordes inbrott i tre villor på Västra Lindviksvägen, Solviksvägen och Hasselviksvägen. Polisen har nu kommit fram till när inbrotten skett, mellan klockan 14.45 och 20.40.
I det ena huset fanns tjuvarna kvar i huset när en kvinna med sina barn kom hem strax efter klockan 17. Hon flydde med sina barn.
– De flesta inbrotten har skett just när det börjat bli mörkt, säger kriminalkommissarie Ann-Christine Sjöbäck. Många har varit i rörelse, på väg hem eller bort igen, så det tyder på att husen har övervakats.
För kort tid sedan skedde två likadana inbrott i området, som ligger längst i nordöst i Höllviken, med uppbrutna fönster åt trädgårdssidan. Bara lättsålda grejor, kameror, smycken och kontanter, har stulits.
– Uppenbart är det samma gärningsmän, säger Ann-Christine Sjöbäck som gärna vill komma i kontakt med dem som kan ha sett något ovanligt i området.
Christer Hansson