Hon ger råd om kiss- och potensproblem
TRELLEBORG. Ett 50-tal personer lyssnar till hennes föreläsning på sjukhuset på onsdagskvällen. De flesta är äldre män – den vanligaste patientgruppen på urologen.
Ingela Regnell ger inte bara råd, hon berättar även om vilka åkommor som patienter på urologen kan få hjälp med.
– När man kommer till oss på urologen får man börja med att kissa, säger hon.
Om kisset kommer långsamt i jämn takt har man ett problem som kan ha flera olika orsaker, till exempel att man missat en trampa på cykeln och fått ett slag på urinblåsan, eller att prostatan blivit för stor.
– Då kan man behöva tömma blåsan med hjälp av en kateter, säger hon medan det skickas runt en kateterslang i publiken.
Ingela Regnell talar också om prostatacancer och impotensproblem innan Elisabeth Sassersson, sjukhusbibliotekarie, visar vilka böcker som finns om man vill veta mer om ämnet.