Gled av ambulansbår
En 73-årig patient drabbades av hjärtstopp och ambulans tillkallades. En särskild lyftbår användes för att lyfta upp patienten till en vanlig bår. Därefter gled patienten av och skadades i ryggen.
Trelleborg • Publicerad 19 oktober 2010
Händelsen inträffade inom Trelleborgs ambulansområde i juni månad i år och nu har händelsen anmälts till Socialstyrelsen enligt Lex Maria. Sirius Humanum AB som driver ambulansverksamheten i Trelleborg utreder också händelsen.
– Vi tittar bland annat på om det var något i utrustningen som gjorde att det inträffade, säger chefläkare Roger Rüdén.
Faller patienter ofta av bårar?
– Nej, det är väldigt sällan, åtminstone från mitt perspektiv och det är långt, säger Roger Rüdén.
Jenny Isaksson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.