Fortsatt strid om Nils Dacke
- Vi står fortfarande i samma positioner och nu är de lokala förhandlingarna avslutade när protokollet är justerat, säger Jonas Forslind, avdelningssekreterare på Seko Sjöfolk.
Nils Dacke ska i fortsättningen gå mellan Trelleborg och Swinoujscie. 70 anställda på TT-Line har varslats om uppsägning och fartyget ska framöver gå med polsk besättning, enligt företaget.
Men fackföreningen Seko Sjöfolk menar att företaget inte följer lagen om anställningsskydd när man säger upp den svenska besättningen. Av de 70 är det 45 som hör till Seko Sjöfolks avtalsområde.
- Nästa steg är att ta det till centrala förhandlingar, säger Jonas Forslind.
De förhandlingarna kan komma igång i början av nästa år. Om även de slutar i oenighet är det möjligt att facket driver frågan vidare till Arbetsdomstolen.