Företag raggade personal
- Tanken är att arbetsgivare och arbetssökande ska träffas på ett snabbt och smidigt sätt. Det tar lång tid att anställa på det vanliga sättet, här kan man träffa ett stort antal intresserade på ett par timmar, säger Carina Fransson, arbetsförmedlare i Trelleborg.
Rekryteringsträffen var den andra i ordningen. Den första hölls i början av april, då bland annat bemanningsföretag visade upp sig för de arbetssökande. Den gången kom 300 personer.
På tisdagen var intresset inte fullt så stort, men i runda tal 110 personer dök upp i hopp om att få anställning. En av dem var Annika Sköldekrans som sökte arbete på kaféet Systrar och bönor.
- Jag har jobbat på kafé innan, så det hade passat perfekt, sa Annika Sköldekrans. Hon hade två minuter på sig att imponera på ägaren Anna Ramsby.
- Jag hinner inte fråga så mycket på den tiden, men man hinner få en känsla för ifall personkemin stämmer. Om den gör det så kallar jag till intervju efteråt. Jag anställer aldrig någon samma dag, säger Anna Ramsby.