Elever möttes i rullande kamp

Trelleborg • Publicerad 15 februari 2007
Sebastian Karlsson och Joakim Limås kämpar för att ro hem segern. Bild: Claes Nyberg
Sebastian Karlsson och Joakim Limås kämpar för att ro hem segern. Bild: Claes NybergFoto: 

– Vi har vunnit alla matcher vi spelat. Vi vinner nog hela turneringen, berättar Benjamin Johansson och ser stolt ut.

I går var det dags för Liljeborgsskolans årliga innefotbollsturneringen på Söderslättshallen.

Sedan flera år tillbaka blandas lagen så att fyror, femmor och sexor spelar tillsammans.

– Det är en del i vår profilering som går ut på att alla ska känna varandra. Vi har jobbat med detta mål i några år och sett att det ger effekt. Man märker att stämningen blir bättre då, säger Monica Alfredsson, lärare på skolan.

Totalt spelade åtta lag under dagen, fyra tjejlag och fyra killag. Till slut vann lag A bland killarna och lag B bland tjejerna.

– Hoppas vi vinner något speciellt. Jag har hört att en överraskning väntar. Jag undrar vad det är, sa Freddie Sranek, en av vinnarna.

Överraskningen var dock inget pris utan en match mellan killarna och tjejerna. Killarna vann med 3– 0.

Sofia Bergström

SAXO
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.