Annons

Brist på laddningsställen irriterar

Skånetrafiken har inga planer på att inrätta fler serviceombud.
Trelleborg • Publicerad 15 januari 2014
Lars Henric Ekstrand är irriterad över bristen på serviceombud där man kan ladda Jojokort. Det finns bara ett i kommunen, vid Övre i Trelleborg. "Det är magert", säger han.
Lars Henric Ekstrand är irriterad över bristen på serviceombud där man kan ladda Jojokort. Det finns bara ett i kommunen, vid Övre i Trelleborg. "Det är magert", säger han.Foto: Foto: Tomas Nyberg

Att man måste åka till Trelleborg för att ladda sitt Jojokort är något som irriterar Klagstorpsbon Lars Henric Ekstrad, som har 17 kilometer enkel resa till Trelleborg.

Läs om hans situation och Skånetrafikens svar i onsdagens pappers- eller e-tidning. E-tidningen hittar du här: http://eta.trelleborgsallehanda.se

Louise Löfgren
Andreas Mårtensson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons