Annons
Nyheter
Polisen tror på lugn
Sweden Rock lockar ett äldre klientel av besökare. Säkert en anledningen till att den av polis brukar benämnas som mycket lugn i förhållande till hur många besökare den har. I år räknar man med 34 000 till 35 000 besökare. Därtill kommer alla som hänger utanför utan biljett.
Nyheter • Publicerad 3 juni 2009
Blekingepolisen kommer att finnas på plats och räknar med att Sweden Rock ska avlöpa ungefär som vanligt.
– Jag tror att det kommer att bli en lugn festival som vanligt. Det brukar mest vara småstölder, men inga större grejer. Inga stora bråk eller gäng som går och skövlar, säger Mikael Hesselberg, polisinsatschef på Sweden Rock Festival.
Annons
Är något väder bättre för att få en lugn festival?
– Är det fint väder blir det roligare för alla, men även om det spöregnar tror jag det blir bra.
Roger Bing
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons