Annons
Nyheter
Världens största fartyg i mål
Strax före klockan sex i morse gled världens största containerfartyg, Mærsk Mc-Kinney Möller, in mot kaj i Skandiahamnen i Göteborg. Staden är sista anhalt på en 84 dagar lång resa.
Nyheter • Publicerad 27 augusti 2013
Före klockan sex på tisdagsmorgonen gled världens största containerfartyg, Mærsk Mc-Kinney Möller, in mot kaj i Skandiahamnen i Göteborg.
Staden är sista anhalt på en 84 dagar lång resa, och sista timmen av den behövdes för att försiktigt lägga till vid de jättelika hamnkranarna.
Annons
Fartyget är 400 meter långt, för brett för att kunna ta sig igenom Panamakanalen och ombord finns som mest 18 000 containrar.
För att vara så stort är fartyget lättmanövrerat. Stoppsträckan är "bara" tio minuter, en supertanker behöver dubbelt så lång tid.
Lina Campbell
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons