"Zanotti har kontrakt ett år till"

Sju matcher till. Därefter ett eventuellt kval. Vad som sedan händer med Johan Zanotti står enligt honom själv "skrivet i stjärnorna".
Sport • Publicerad 6 februari 2008

- Johan Zanotti har kontrakt med oss ett år till, säger IFK:s sportchef Patric Sandblom.

Det innebär inte med automatik att Zanotti fortsätter i klubben.

- Vi söker en annan typ av ledarskap till nästa säsong. Ett ledarskap som både kan utveckla de unga spelarna vi har och som kan stimulera de rutinerade. Därmed inte sagt att Zanotti och Norgren inte kan passa in i de rollerna, säger Patric Sandblom.

- Jag har varit här i två år och klubben kanske behöver en ny röst, säger Johan Zanotti som fått förfrågningar från andra klubbar.

- Jag säger åt dem att vänta. Vissa väntar och vissa inte. Jag känner ingen panik. Just nu är det fullt fokus på Trelleborg.

Således ovisshet både på spelar- och tränarsidan i IFK.

- Spelarbiten har högsta prioritet i nuläget, säger Patric Sandblom.

Björn Gustavsson

SAXO
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.