Unga kampsportare tog historiska guldmedaljer
– Svenska Taekwondoförbundet fattade beslutet i september och i år var första gången kadetterna fick vara med på SM, berättar Chakir Chelbat, Trelleborgs Mr Taekwondo och tränare i Trelleborgs framgångsrika taekwondoklubb.
Beslutet öppnade vägen för ett historiskt guld för 12-årige Saman Salim och 13-årige Smail Smriko.
Saman triumferade i klassen – 28 kg, medan Smail vann i +54 kg.
Båda mötte hårt motstånd i finalen. Smails match slutade oavgjort, 6– 6, men eftersom motståndaren fick två varningar mot Smails ingen gick segern till trelleborgaren.
– Jag är överraskad att jag vann. Jag har varit skadad i högerljumsken i två veckor, upplyser Smail Smriko som bara därför mest har tränat mot den svarta säcken på träningarna på sistone.
Men när SM-finalen väl var i gång kände han inget av skadan.
– Adrenalinet pumpade, men jag var ju rädd att jag skulle skada mig värre, säger Smail Smriko.
Disciplin, hårda sparkar och taktiskt lugn var segervapnet. Trots att han bara är 13 år har Smail redan en diger meritlista.
Vid EM i Italien tidigare i år föll han knappt i den andra gången mot den blivande mästaren från Azerbajdjzan.
Annars har det mest handlat om segrar. Trelleborg Open har vunnit de senaste fyra åren.
Men efter nästa års Trelleborg Open i slutet av januari så blir Smail junior. Då blir motståndet hårdare.
– Det ska bli spännande att möta nytt folk. Det blir säkert bra, säger han lugnt.
Tränaren Chakir Chelbat prisar mogenheten hos sin adept.
– Smail jagar aldrig sin motståndare, han låter motståndaren komma till honom. Han är taktisk och oerhört teknisk, säger Chakir. Saman Salim lever också högt på sin fina teknik.
I SM-finalen i söndags höll dock orken på att tryta.
Men när två gånger en och en halv minut var över stod han som vinnare med 16– 12.
SM-guldet satt förstås hur bra som helst. I höstas kom han "bara" fyra i svenska cupen.
– Det här är stort. Det är nog det största som hänt, men jag var rejält trött på slutet. Jag gick nog ut lite för hårt i början, resonerar han.
Liksom klubbkamraten Smail har Saman snabba fötter. Han lever dessutom högt på en stark fysik.
– Han är vig, stark och snabb. Och så är han oerhört intresserad. Han vill verkligen. Både han och Smail älskar taekwondo.
SM-guld i kadettklasserna är stort. Men framöver vankas det mer.
Både Saman Salim och Smail Smriko nämner OS och VM när framtida mål kommer på tal.
Men det är inte bara framgångar som räknas. Den koreanska kampsporten taekwondo betyder mer än så. Den sociala biten, resorna och möten med nya människor nämns också i sammanhanget.
– I framtiden vill jag vara med på OS. Och så vill jag att mina barn ska börja träna taekwondo, säger Smail Smriko.
Björn Gustavsson