Turunen hoppas på spel mot Mjällby
TFF möter Mjällby borta på söndag och 23-åringen är efterlängtad i TFF:s strävan att bygga en kontinuerlig backlinje.
– Att få Tuomo frisk och vältränad blir väldigt viktigt för oss, säger tränaren Tom Prahl.
Tuomo Turunen har haft en skadefylld försäsong och har hittills spelat tre matcher den här säsongen.
– Jag spelade tre matcher på en vecka när jag kom tillbaka, jag tror det rör sig om en överansträngning, säger Tuomo Turunen vars medverkan lär avgöras efter lördagens träning.
Missar matchen på söndag gör Dennis Melander (ljumske), Yousef Fakhro (menisk) och Mattias Adelstam (menisk).
Adelstam tvingades avbryta fredagsträningen på grund känningar i sitt knä.
Enligt TFF:s sjukgymnast Peter Andersson rör det sig om en spricka i menisken, en spricka som kan läka av sig själv eller kräva operation.
Med Adelstam borta öppnar det upp för att Andreas Wihlborg gör sin första match från start för säsongen på vänsterkanten.
Mittbacken Peter Abelsson gjorde comeback i U21-serien i veckan och kan eventuellt komma i fråga för en plats i truppen, men lär inte ingå i startelvan.
TFF tog fyra poäng av sex möjliga mot Mjällby förra säsongen.