TFF lånar ut bröderna Jovanovic

Tiden i TFF blev inte vad bröderna Zoran och Daniel Jovanovic hade tänkt. Efter två skadefyllda år lånas de nu ut till LB07.
– Jag är riktigt sugen på att få börja lira med dem nu, en nytändning, säger Daniel Jovanovic.
Sport • Publicerad 28 februari 2011
Bröderna Jovanovic lånas ut till LB07.
Bröderna Jovanovic lånas ut till LB07.Foto: 

Daniel Jovanovic lånas ut till LB07 säsongen ut medan brodern Zoran kan plockas tillbaka till TFF i juli månad. Såväl Daniels som Zorans kontrakt med TFF löper ut i höst.

– Jag ångrar inte att jag gick till TFF men jag har haft en jävla otur. Jag hade inte räknat med att vara skadad i nästan två år, säger Daniel Jovanovic.

TFF och LB07 är överens om utlåningen under förutsättning att bröderna klara av läkarundersökningen.

– Det känns som en bra lösning för alla tre. LB07 får två bra spelare och de får spela på en lämplig och bra nivå och vi kan följa dem på nära håll, säger TFF:s klubbdirektör Lasse Larsson.

Nicolinn Nilsson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.