Annons
Tabelljumbon besegrade HBK
Det vill sig inte alls för Trelleborg HBK:s herrar under 2014. Tredje raka nederlaget kom borta mot tabelljumbon Kroppskultur som vann med 32–25 (15–12) i division ett södra.
Sport • Publicerad 26 januari 2014
Liksom vid förlusten mot IF Kristianstad i förra omgången var det svag laginsats rakt igenom från Trelleborgslagets sida.
– Det var inte lika dåligt som då, men fortfarande är det så att det inte är någon av oss som har dagen, säger tränaren Jens Eriksson.
Annons
Kroppskultur tog sin blott andra seger för säsongen och för HBK:s del handlar det nu om att blicka nedåt i tabellen, för att undvika kval och nedflyttning.
– Nu är vi där igen, nu måste vi börja vinna. Vi får samla oss, det är lika bra att börja om från början, säger HBK-tränaren.
Läs mer om matchen i måndagens Trelleborgs Allehanda eller i eTA: http://eta.trelleborgsallehanda.se/
Maria Sällberg
Björn Gustavsson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons