Annons

Stabil Boik-seger

Anderslövs Boik har inte lyckats speciellt väl under seriespelet hittills men i går lossnade det rejält och det hände borta i Skillinge på Österlen, där Boik vann med klara 4–0 (3–0).
Sport • Publicerad 4 juni 2009

Rena drömstarten bäddade för storsegern och redan efter 50 sekunder gjorde Johan Assarsson 0–1. Brorsan Patrik sköt ett långskott och på returen stötte Johan in bollen.

– De första tre målen var riktiga drömmål och 0–2 kom efter 24 minuter och då på en kanonvolley i nättaket av Dan Nilsson. Inlägget stod Joakim Moberg för. 0–3 sköt Patrik Assarsson in i bortre krysset, meddelar hjälptränaren Jonas Åkerman efter matchen.

Efter Boik:s rivstart blev andra halvleken ganska avslagen och enda målet sköts in av Johan Assarsson. Joakim Moberg är samme ”Jocke” som är skadad IFK-målvakt men eftersom skadan sitter i ena armen passar han på att hålla igång med utespel i Anderslöv.

Sigge Hansson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons