Pingvins herrar krossade Lugi på bortaplan

I premiären mot Lugi i Lund var Pingvinspelarna som kalvar på grönbete och när väl Ercan Aytuglu inlett med ett försök – ja, då lossnade det rejält.
Sport • Publicerad 5 maj 2008

I pausen stod det 29-0 till Pingvin och man ledde som mest med 34-0! Det blev samma poängskörd efter pausen. Då tillät man dock även hemmaspelarna i Lugi att göra poäng och till sist blev det 7-58.

Setareki Tgunimataka blev bäste poänggörare för Pingvin och fick ihop 15. Rhod England kom därefter med elva. Rod satte fyra målkickar och en straffspark.

- Roligt att vinna första matchen och jag vill gärna nämna vår båda 18-åriga australier, Blake Moore och Ryan Apps lite extra, menar lagledaren, Ola Pettersson.

Sigge Hansson
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.