Annons

Odd 35:a i Stockholm

Sport • Publicerad 7 juni 2005

Odd Nyheim, IFK Trelleborg, blev 35:a i Stockholm maraton. Och Odd var nöjd med tanke på förutsättningarna.

– Skadan i baksidan av låret gjorde sig påmind redan efter fem kilometer. Jag hade problem i nerförsbackarna och var osäker på om jag skulle ta mig i mål.

Annons

Tiden 2.37,53 räckte till en 19:e plats i SM-tävlingen och till en tredjeplats i klassen M40.

– Det var min allra första start i Stockholm och jag känner att jag vill ha revansch nästa år. Men då ska jag förbereda mig annorlunda, säger Odd.

Nu väntar vila och sedan återstår ett antal lopp med höjdpunkterna SM i halvmara i Skanör i slutet av juli och Berlin maraton i september.

FRIIDROTT TRELLEBORG
FRIIDROTT TRELLEBORG
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons