Jag går på magkänslan – hungern avgör allsvenskan

Sport • Publicerad 9 april 2005

@01 Anfang krön:Minns ni i fjor vid den här tiden. Drygt 6 000 hade lystmätet sökt sig till Vångavallen för allsvensk fotboll. Och vilken match! TFF mot svenska mästarlaget Djurgården. Och vilken inledning!

Sprudlande ystra trelleborgare lekte med järnkaminerna. Eric Fischbeins straffmål i femte minuten bakom Andreas Isaksson, Abgar Barsoms utvisning några minuter senare och det var väl då bubblan brast.

Djurgården tog över trots reducerat manskap och pigga TFF-ben blev allt tröttare TFF-ben. Men Djurgårdens spelare slet också ont och gubben i lådan – Vitali Gussev – tog vara på den chans som uppenbarade sig på övertid och skrällpoängen var ett faktum.

Nu när det åter är allsvensk premiär står Vångavallen tom. De allsvenska fotbollsfesterna är denna gång vikta åt gästrikar, sörmlänningar och Hisingsbor. Ja och så de som alltid är bjudna på festen: göteborgare stockholmare, västgötar, hallänningar, helsingborgare, medelpadingar och malmöiter.

Malmö FF mot Blåvitt. Årets match på Stadion är vad som serveras direkt. Stick i stäv med hur det brukar vara, ni vet – en inledande omgång som försiktigt väcker upp efter vinterdvalan. En nätt liten aptitretare till välkomstdrinken.

I stället blir det en rivstart. Här pratar vi gourmettallrik så det sjunger om det. Fullsatt på läktarplats och de två stora favoriterna till SM-guld som stångas om poängen. Segrande lag får omedelbart försprång och det är näst intill omöjligt att tippa utgången – både av den matchen och allsvenskan som helhet.

Men jag går på magkänslan och den säger mig att det är hungern som avgör:

1 IFK Göteborg

Egentligen är det vansinnigt att tro att Blåvitt ska vinna med en helt ny tränare. Arne Erlandsen, namnet låter som en gammal upptäcktsresande och norrmannen hittar säkert det han söker – guld. Göteborgarna är hungriga efter framgång efter mager utdelning de senaste åren, har en stark trupp, ramstarkt försvar och i Peter Ijeh finns en nyckelspelare som nu fullt ut funnit sig tillrätta i klubben.

2 Malmö FF

Bästa spelartruppen någonsin? Ja kanske, här vimlar av stjärnor. Men den störste av dem alla, Patrik Andersson, har för stor påverkan på laget och det är inte sunt. Klubben jagar– med all rätt – en plats i Champions League och gapar efter mycket. Europeiska drömmar och samtidigt försvara ett guld är svårt, för svårt.

3 Hammarby

Bajen fick mitt guldtips i fjor och blev sexa. Kommer återigen från en lysande försäsong och i år svarar Anders Linderoths mannar för en hyfsad höst. Det räcker till lilla silver.

4 Djurgården

Nog finns det kvar en hel del spelare med kvalitet i Djurgården. Ibrahim Ba är jag mycket nyfiken på och lägg till spelare som Arneng, Magro, Hysén, Stenman så förstår ni att det där med kvalitetsspelare inte är taget ut ur det blå.

5 Elfsborg

Ny arena och en hemvändande landslagsspelare i Anders Svensson som ansluter i sommar. Som bäddat för fiasko? Inte alls. Unge Magnus Haglund fick ordning på de gula efter den katastrofala inledning i fjor. Ständigt underskattade utanför textilbältet, men det där med kejsaren utan kläder är bara att glömma.

6 Kalmar

Brasilieninspirerade Nanne Bergstrand lär inte dansa i bastkjol över detta tips men att upprepa fjorårets succé (nåja, det blev en femteplats till slut) blir svårt. Levde mycket på att vara en oförutsägbar nykomling i fjor, men jag gillar mixen av svensk hambo och brasiliansk samba. Kalmar dansar mer än en sommar.

7 Halmstad

Ett rejält tapp från fjorårets andraplats. Inte beror det på Janne Andersson utan snarare på att tränaren inte har tillgång till Nilsson, Touma och Rosenberg. Den trion är inte lätt att ersätta.

8 Helsingborg

Drömmer om topp-fyra och det stannar vid just en dröm. Att Peter Swärdh hämtat inspiration från Spanien (läs Valencia) hjälper inte, snarare stjälper det HIF:s chanser. Här finns en riktigt bra trupp – ett material som borde räcka till toppen – men tyvärr, säsongen blir bortkastad efter alla finter med taktiktavlan.

9 Häcken

Wow! Vilka nyförvärv av nykomlingen. Hade redan innan Lucic, Töfting, Henriksson och Långås ett lag som förmodligen klarat sig kvar. Minus för Stefan Lundin. Risken är att tränaren får spelarna att somna in. Å andra sidan blir det livat värre med Töfting.

10 Örgryte

Zoran Lukic lyfter fram 20-årige Angelo Vega som nästa Öis-export. Men nog borde herr Lukic se till att förstärka laget i stället. Återigen är laget beroende av att Dick Last gör en kanonsäsong.

11 Landskrona

Enda klubben som har starkare ledartrojka än startelva. Mats Jingblad, Kalle Björklund och Roar Hansen samsas om att dela ut order och jag tror att de skriker allt högre ju längre säsongen lider.

12 Sundsvall

Ständigt underskattat av alla utanför Sundsvall. Men rapporterna därifrån talar om att laget får problem i år. Inte har det hänt mycket under silly season heller.

13 Gefle

Fyra poäng bättre än Assyriska i fjorårets superetta. En given nedflyttningskandidat: saknar allsvenska traditioner (fyra säsonger i allsvenskan är inte mycket att komma med i det här sällskapet) och är nykomling. Vad talar för Gefle? Möjligen att de inte har gjort några spektakulära värvningar.

14 Assyriska

Mardrömslikt öppningsprogram. Eller rena önskedrömmen? Av tradition avverkar klubben tränare i rask takt. Hur länge är portugisen José Morais kvar? Tyvärr får han inte uppleva en svensk midsommar.

Martin FalkenbyTrelleborg 9 april

martin.falkenby@allehandasyd.se

SAXO
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.