"Hjärta kan alltid slå oljepengar”
Har Malmö FF verkligen någon chans mot Chelsea?
– Givetvis har vi det. Pengar kan inte köpa all framgång. Hjärta kan alltid slå oljepengar. Framförallt på Stadion ska de kunna bli rädda. Chelsea är i dålig form och Sarri (Chelseas manager) har blicken mot sig och är ifrågasatt. Det finns en möjlighet att han tappat omklädningsrummet.
– Det kommer såklart att bli himla tufft. Det är fortfarande ett otroligt bra lag. Men som supporter till Malmö FF har jag anammat den malmöitiska kaxigheten. Jag bryr mig inte om vilka Malmö möter, vi ska ändå vinna.
Hur laddar du upp för matchen?
– Jag är redan nervös (läs onsdagskvällen). Jag kommer inte kunna sova många timmar i natt. Jag har sett fram mot den här matchen länge nu. Det är lite tradigt att vissa som köpt biljett kanske är där för att se Chelsea. Jag hade gärna sett att det bara varit medlemmar på plats.
Ska du se returen på Stamford Bridge i London?
– Ja så blir det. Jag har bokat plats till bortamatchen, jag var där tidigt när de släppte biljetterna som tur var. De släppte biljetterna klockan elva på förmiddagen. Jag började köa klockan två på natten, det var tur det, hade vi kommit vid fyra halv fem hade jag inte fått biljett.
– Jag hoppas att Malmö får med sig ett bra resultat från hemmamatchen.