Hallå där Malik Sesay

Sport • Publicerad 22 november 2007
Malik Sesay , IFK Trelleborg.
Malik Sesay , IFK Trelleborg.Foto: 

...Malik Sesay, ny IFK-tränare som håller i trådarna året ut och som senare kommer att assistera Ulf Larsson. Du går direkt in och leder IFK i TA-cupen. Hur känns det?

- Det känns helt fantastiskt och det kan inte bli bättre än så här.

Har du egna TA-cupminnen?

- Oh, ja! Jag var med redan på tiden med filtboll och plank och jag har enbart roliga minnen. Jag har blivit tvåa med både IFK och TFF.

Vad minns du bäst från fotbollsåret som gått utomhus?

- Helt klart tredjeplatsen med Pelister och som sedan bäddade för avancemanget till division fyra.

Har ni tränat mycket inomhus?

- Nej, vi kommer att ha två pass i benen, när det är dags.

Gruppen, med Svedala, Minnesberg, Västra Ingelstad, Näsets FF och Behar som motståndare. Hur går det där?

- Jag tycker helt klart vi ska gå vidare.

Vilket lag tar hem slutsegern, tror du?

- TFF är, så klart, storfavorit men det kan bli jämnt bakom och där tror jag på Höllviken, Vellinge, Pelister och IFK.

Lycka till!

- Tack!

Sigge Hansson

SAXO
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.