Fördel Palmstaden i kvaldramat
Palmstaden har fått en extra chans att ta steget upp i trean och fick den smakstart som laget hade önskat. Efter 16 minuters spel hade laget gjort fyra mål.
– Det var nervöst inledningsvis och det kändes som att första målet skulle bli viktigt. I och med att vi fick utdelning relativt tidigt, i åttonde minuten, så släppte nerverna, säger Alex Nikolaidis.
Zoran Kitanoski, Fredrik Sjöstedt, Jens Ferm och Linus Svensson var kvartetten som lyckades överlista målvakten – och målen kom inom loppet av nio minuter.
– Det vi påtalat under säsongen hade spelarna tagit till sig – de vågade ta fler avslut och det kändes som att det lossnade.
Trots den tidiga och klara ledningen valde Palmstaden att fortsätta trumma på. Munka-Ljungby kom målmässigt tillbaka i matchen, men närmare än 2–4 kom laget aldrig.
– Vi var det bättre laget. Hade mer tyngd och finess medan Munka mest spelade på chans, säger Alex Nikolaidis.
Är det någon särskild som du vill framhålla?
– Linus Svensson. Han började som back och fick order att utnyttja vänsterkorridoren. Han fick sätta en boll i första och svarade för ett kopiöst arbete. Det är kul när folk kliver fram och ger signaler till de andra. Linus var ytterforward i tredje och gjorde ett mål till. Även Peter (Fallesen, målvakten) tycker jag svarade för en stabil insats i målet.
5–2 inför hemmareturen på torsdag. Är det klart nu?
– Nej, nej! Vi har tre mål upp och det känns bra, men fortfarande måste spelarna bevisa att det är det bättre laget även hemma.
Martin Falkenby