Annons

Europeiska storklubbar jagar Zlatan

Zlatan Ibrahimovic kan vara på väg att lämna Ajax. Italienska Roma och spanska Ateltico Madrid jagar VM-aktuelle Zlatan. Det skriver Expressen och Kvällsposten idag.
Sport • Publicerad 10 maj 2002
Arkivbild: Scanpix
Arkivbild: ScanpixFoto: 

Enligt tidningarna ligger ett drömbud och väntar på betydligt över 100 miljoner kronor. Själv ligger Zlatan, 20 år, lågt: - Inga kommentarer, säger han. MFF inkasserade för drygt ett år sedan 82,6 miljoner kronor för Zlatan, svensk fotbolls dyraste transfer någonsin. Ajax är börsnoterat och vill ensamt avgöra när nyheterna ska släppas. Därför lägger de färska ligavinnarna på locket. - Jag vet att det finns klubbar som är intresserade, bland annat från Italien och Spanien, säger Zlatan till tidningarna. I händelse av att Ajax verkligen säljer Zlatan har Malmö FF ett avtal som gör att klubben kammar hem tio procent på skillnaden mellan den nya försäljningssumman och de 82,6 miljoner kronor klubben fick vid försäljningen.

Robert Jönson robert.jonson@allehandasyd.se
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons