Dubbla förluster för Pirates
I början av oktober besegrade Pirates Tälje stort på bortaplan, 83–47, nu blev det tuffare.
– Jag hade räknat med att det kunde bli så här första helgen. Vi har en ny uppställning och vi försöker hitta vår identitet. Dessutom lät jag de unga spelarna spela mycket, de ska få mycket speltid under våren så att de får rutin till hösten, säger tränaren Ali Lou.
Pirates låg under med 16–21 efter första perioden och 31–40 i paus. Trelleborgarna orkade aldrig komma ikapp under andra halvlek.
Precis som i lördagens match mot Haga Haninge gjorde Änis Ben Hamida flest poäng i Pirates, han gjorde 13 poäng mot Tälje. Nyförvärvet Richard Nortey spelade även i denna match, han gjorde tre poäng och tog fem returer.
Pirates står nu på noll poäng i fortsättningsettan. Laget kom femma i basketettan södra, de fyra bästa gick till superettan, och laget besegrade då alla de lag som de nu bildar serie med.
Läs mer i måndagens TA eller i eTA: http://eta.trelleborgsallehanda.se/