Annons
Nyheter
Varning för ishalka
Kylan håller i sig och det är isigt ute på de flesta vägarna.
Nyheter • Publicerad 3 december 2012
Vid klockan 7 på måndagsmorgonen fanns det inga olyckor inrapporterade på grund av det besvärliga trafikläget, men enligt Trafikverkets info på trafiken.nuär det varning för besvärligt väglag på alla större skånska vägar. På grund av kylan finns det risk för att även saltade vägar är hala eftersom saltet inte biter på isen i hård kyla.
Under det senaste dygnet har det inrapporterats ett 60-tal olyckor i Skåne på grund av halka.
Annons
Enligt Skånetrafikens hemsidaflyter deras trafik på enligt tidtabell.
SMHI har utfärdat en vändervarning klass 1 för hela södra Sverige på grund av snöfall under måndagen och natten mot tisdagen. Det förväntas falla upp till 20 centimeter snö.
Carl Johan Engvall
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons