Annons
Nyheter
Två pojkar gripna för mord
Två pojkar, 15 och 17 år gamla, har gripits misstänkta för att ligga bakom mordet på en 26-årig man i Malmö i december, uppger Skånska Dagbladet.
Nyheter • Publicerad 14 januari 2009
Malmö. Under onsdagseftermiddagen förhördes de av polis.
- Vi säger ingenting mer än att vi kan bekräfta att två är gripna för mordet på Kapellgatan, säger kommissarie Per Lidehäll vid länskriminalen till Sydsvenskan.
Mannen hittades död i sin lägenhet den 20 december sedan han anmälts saknad av oroliga vänner. Dörren till hans lägenhet var låst utifrån.
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons