Tiggare fick skulden för stöld
Det började med att polisen fick ett samtal från en person som säger att han sett hur en tiggande kvinna stulit en surfplatta ur en bil.
Polisen åker dit och anträffar surfplattan i hennes väska. Kvinnan hävdar dock att hon inte stulit plattan utan fått den av en man som passerat.
Polisens stationsbefäl i Sjöbo, Johan Håkansson, säger att historien mycket väl kunde slutat där vilket förmodligen lett till att misstankarna mot kvinnan kvarstått.
Men eftersom hon satt utanför ingången till en butik fanns det möjlighet att kontrollera vad som hänt via övervakningskameror.
- Filmen där visar tydligt att kvinnans version är den sanna.
Mannen misstänks nu för att ha stulit surfplattan från en förskola i Sjöbo och sedan dumpat den hos kvinnan.
Polisens pressinformatör Ewa-Gun Westford säger att de rubricerar händelsen som hatbrott då de misstänker att mannen gett kvinnan skulden för att smutskasta henne.
Mannen själv har inte uppgett att så är fallet.