Annons
Nyheter
Rekordkall start på svenska sommaren
Sommaren har startat kyligt, extremt kyligt faktiskt. Inledningen är en av de kallaste på 50 år, enligt SMHI.
Nyheter • Publicerad 12 juni 2009
– Det är en tråkig start på juni och regnet som har kommit in nu ser till att hålla nere temperaturerna ytterligare, säger meteorolog Alexandra Ohlsson.
Sommarsäsongen började bra. Högsommarvärmen under pingsthelgen låg kvar under den 1 juni. Men sedan vände det. På flera håll i landet har dygnsmedeltemperaturen tidvis legat under tio grader och en del nätter har termometern backat ner mot nollstrecket. Riktigt kylslaget har det varit i Norrköping, där SMHI huserar. Där har ingen annan sommar de senaste 50 åren haft en så kall inledning.
– Det känns inte så kul för oss som sitter just i Norrköping. Tyvärr har vi inte heller kunnat lämna så somriga prognoser till övriga landet heller, säger Alexandra Ohlsson.
Johan Silfversten Bergman
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons