Nyheter
Operationer ska planeras centralt
Cirka 600 patienter med cancer eller andra mycket allvarliga sjukdomar väntar på operation i Skåne. Nu ska Region Skåne inrätta en centralt styrd operationsplan för att få mer effektivitet i slussningen av patienter.
Nyheter • Publicerad 21 maj 2008
-Målsättningen är att patienternas ska opereras på sina ordinarie sjukhus, men på grund av den långvariga strejken och köbildningen måste man i vissa lägen vara beredd på att få ingreppet utfört på något av våra andra sjukhus, säger
Pia Lundbom, ledningskoordinator för operationerna i en kommentar.
Tidigare samordnades operationerna enskilt mellan sjukhusen.
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.