Annons
Nyheter

Inget mer sökande efter scouter

Tolv scouter är fortfarande försvunna efter det jättelika lägret World Scout Jamboree utanför Kristianstad med närmare 40 000 deltagare.
Nyheter • Publicerad 15 maj 2012

När lägret slog igen den 8 augusti i fjol saknades 16 scouter. Fyra har kommit till rätta sedan dess, men tolv saknas fortfarande.

Men nu avslutar polisen sitt sökande efter dem, rapporterar Sveriges Radio Kristianstad. Det rör sig om en person från Bangladesh, en från Burundi, en från Kenya och nio från Sierra Leone.

Polisen tror att de hoppat av i något europeiskt land för att söka asyl.

Louise Cronholm
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons