Nyheter
Huspriser sjönk mest i Skåne
Villapriserna i landet sjunker, enligt Statistiska centralbyrån (SCB) som visar på en sänkning med en procent under första kvartalet i år jämfört med fjärde kvartalet i fjol.
Nyheter • Publicerad 16 april 2008
Störst prisnedgång noteras i Skåne med 4 procent. Därefter kommer Uppsala, Dalarna och Norrbotten, alla med en nedgång på 3 procent. I Stockholm, Östergötland och Västra Götaland har priserna gått ned med 2 procent. Oförändrade priser märks bara i Södermanland, Halland och Örebro.
Även när det gäller storstadsregionerna är sänkningen störst i Stormalmö med 5 procent mellan de senaste kvartalen. I Storstockholm och Storgöteborg är prisnedgångarna 2 respektive 1 procent.
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.