Annons
Nyheter
Hund sargade död kvinna
En kvinna som hittades död i en lägenhet i Lund i helgen var svårt sargad. Troligen är det hennes hund som slitit bort kroppsdelar, rapporterar lokala medier.
Nyheter • Publicerad 3 december 2012
Anhöriga till kvinnan larmade polisen sedan de per telefon inte kommit i kontakt med henne på flera dagar.
På lördagen tog sig en polispatrull in i bostaden. Kvinnan låg död på golvet och i lägenheten fanns även hunden.
Annons
Något brott misstänks inte.
– Dödsorsaken kan ha varit naturlig. Kvinnan kan ha varit sjuk, säger kriminalkommissarie Stephan Söderholm till sydsvenskan.se.
Martin Falkenby
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons