Annons
Nyheter

Följ Regionfullmäktige via Twitter

Regionfullmäktige för Region Skåne pågår för fullt i Kristianstad. Både politiker och reportrar rapporterar direkt från mötet via mikrobloggen Twitter.
Nyheter • Publicerad 28 april 2009

Här kan du följa rapporteringen.Twitter är en så kallad mikroblogg där inläggen begränsas till 140 tecken. Uppdateringarna sker från dator eller via mobiltelefon. Du kan antingen följa flödet här nedan eller öppna upp rapporteringen i ett extern fönster. Då kommer du till sidan search.twitter.com och en sökning på en så kallad hashtag #skane. De som twittar från fullmäktige skriver i den i sina inlägg och då kan de enkelt sorteras ut.

SAXO
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons