Nyheter

Färre brolampor ger besparing

Öresundsbron räknar med att bara i år sänka förbindelsens elförbrukning motsvarande 53 villors årsförbrukning. Det sker genom att belysningen, främst i tunneldelen, dras ner.
Nyheter • Publicerad 4 mars 2013

På tre år har förbindelsen sänkt elförbrukningen med tre gigawattimmar, vilket motsvarar ett års förbrukning för 160 villor. Under brons första hela år, 2001, låg elförbrukningen på 12,7 gigawattimmar om året. 2010 hade man sänkt siffran till 10,6 gigawattimmar och i fjol var man nere på 7,6.

Martin Falkenby
TT
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.