Nyheter
Dramatiska institutet får skarp kritik
Nyheter • Publicerad 23 mars 2005
Dramatiska institutet får skarp kritik för att skolans barnteaterprojekt spårade ur. Kritiken framförs av förre folkpartiledaren Bengt Westerberg som granskat projektet på institutets uppdrag.
Bakgrunden till granskningen är främst att en student vid ett tillfälle läste upp en porrberättelse om två småflickor för en grupp sexåringar som bjudits in som publik. Olämpligt och omdömeslöst, kritiserar Bengt Westerberg.
Han konstaterar i sin rapport att barnen varit instrument i DI-studenterna utbildning. "Det behöver inte vara fel. Det är svårt att lära sig göra barnteater och tillägna sig ett barnperspektiv utan att blanda in barn, men det kräver särskild omsorg och aktsamhet. Det har inte i tillräcklig utsträckning iakttagits." (TT)
Stockholm
Så här jobbar Trelleborgs Allehanda med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.